Neked is gondot okoz nyáron szappankészítéskor az esetleg fellépő túlmelegedés? Elmondom, hogyan csináld!
“Kedves Andrea,
én már most leírom a kérdésemet,mert napok óta készülök rá – az rendben van, hogy hűvösebb időben szépen betakargatjuk a friss szappanokat 1- 2 napra. De nyári hőségben mit tegyünk, hogy ne legyen melegük? Arra gondoltam, hogy este későn készítem, amikor már hűl a levegő. Van jobb megoldás?”
Ma Levente-nap van, ezért:
“Kedves Levente!
Igen, ez nagy gond nyáron, így igen aktuális kérdést tettél fel, köszönöm!
Az esti időpont ideális, de a túlmelegedés megelőzésére, kezelésére tömbszappanok esetében általában ez nem elég. Különösen akkor nem, ha tejjel, joghurttal készítjük.
A megoldás: hűtőszekrénybe lehet tenni akár fél-egy órára is, az összetevőktől is függ.
Kecsketejest, joghurtost, melegítő illóolajost erősen ajánlott
nyáron hűteni. Hogy meddig, azt szappanja és összetevője válogatja, látatlanban nem lehet megmondani.
A tapasztalat a dolog kulcsa. Túlhűteni nem jó, 10-20 percenként meg kell tapintani a forma oldalát, s ha már langyosabb, mint betételkor, akkor meg lehet próbálni kivenni, de tovább kell figyelni, és ha ismét a túlmelegedés jeleit mutatja, akkor zsupsz, vissza hűtőbe vele!
A túlmelegedés jelei: nagyon meleg tapintás kívülről és/vagy olajcseppek a massza tetején, zselé állagú átlátszó jelenség a forma közepén (gélesedés indul), netán kiterjedt ellipszis alakban, a forma teljes hosszában. Esetleg repedésszerű nyílás is lehet a tömb közepén, melynek mélyén kivált olaj figyelhető meg a nyílás kráterében.
Remélem, megoldódik a gondod a tanácsok nyomán! 🙂
Ha kipróbáltad, írd meg, hogyan sikerült hozzászólásban az oldalon! 🙂
Szép hetet kívánok:
Andi”
A fotókon egy középen “megrepedt” szappant láttok, amit hűtéssel megmentettem anno a túlmelegedéstől. Tökéletes szappan lett, csupán a középső 2-3 szeleten látszott legfelül egy pici folytonossági hiány.
Vélemény, hozzászólás?