Környezetbarát mosás

Környezetbarát mosás

Ha még mindig a hagyományos mosószerekkel mosol, de nyitott vagy az új dolgok kipróbálása, pláne, ha azok még a környezetet és pénztárcádat is kímélik, akkor ez a cikk a gyakorlati tippekkel neked szól.

Kislányként sok időt töltöttem nagymamám kertvárosi házának hátsó udvarában.
Szerettem a kis, ingatag kézi kukoricadaráló nyikorgását, amikor a pelyhes, sárga kislibáknak daráltuk együtt a szemes kukoricát, hogy pici csőrükkel fel tudják csipegetni.
Azt élveztem legjobban, amikor rám bízta, hogy az ebéd salátájához felhasznált fürtös uborka héjait felaprítsam, hogy azután hozzákeverjük a kész darához.
Még arra is emlékszem, hogy elmagyarázta, ezt azért kell így, mert az uborkahéjtól átnedvesedett dara kicsit összeáll, és a libuskák könnyebben fel tudják csipegetni. No meg,a vitamin, gondolom mai fejjel, de ezt a mamám nem mondta.

Mindez a környezetbarát mosás kapcsán ötlött fel bennem, mert ezzel a mamámmal békebeli mosószappant is főztünk a nagyüstben, ott, a hátsó udvarban, a hetvenes évek vége táján.

A mosószappan ma is a legkiválóbb folttisztító és áztatószerek közé tartozik, érdemes elővenned, ha akad még otthon valamelyik fiókban, vagy a rokonságban.
Nagyon jól hangzik az ígéret, hogy pénzt spórolhatsz és a tisztaságról sem kell lemondanod, igaz?
De vajon tényleg így van?

#1 Környezetbarát mosószerfajták

Ma már minden drogériában kaphatóak olyan márkák, amelyek nem tartalmaznak szintetikus fehérítőket, irritáló illatosító anyagokat, foszfátot. Összetevőik jóval kisebb környezeti terhelést jelentenek, mert gyorsan lebomlanak, általában külön polcon találod meg őket.
Legnagyobb hátrányuk, hogy (többnyire) cseppet sem olcsók, sőt, akad, amelyik drágább a hagyományosakhoz képest.
TIPP: mindig a mosásonkénti árat hasonlítsd össze.
Amikor én elkezdtem ezeket kipróbálni, olyat meg sem vettem, amelyiken nem volt feltüntetve, hogy hány mosásra elegendő.
A pénztárcámban tartottam egy cetlit, amire felírtam, hogy mennyiből jön ki egy adag mosószer a régi, bevált márkából, és akkor vettem meg kipróbálásra a környezetbarát kupicát, ha ennél olcsóbbnak bizonyult egy adag ára.
(Három-négyféle után a saját készítésű mosószer győzött.)

#2 Mosódióhéj

A mosódió elég hatékony, viszonylag egyszerű a használata.
Kis textilzacskóban kell a ruhák közé tenni.
Amikor már nincs mosóereje, akkor elszürkül, nedvesen már nincs szappanos érzet az ujjadon, ha megtapogatod, kiürült belőlük a szaponin.
Vedd figyelembe, hogy leginkább frissítő mosásra alkalmas, ha erősen szennyezett vagy foltos ruhát mosol, az előkezelést igényel.
Minden alternatív mosószerhez ajánlott egyébként nátrium-perkarbonátot és mosószódát adni, 1-1 evőkanállal elegendő.
A perkarbonát áztatáshoz is nagyon jó, mert az aktív oxigéntől annyira ütős, hogy áztatás, bedörzsölés után a foltokat is eltünteti.
A mosószóda pedig vízlágyító, tisztító és zsíroldó, takarítani is lehet vele, de az áztató mosáshoz is tégy egy keveset.

#5 Mosótojás

Viszonylag új találmány, ezt még nem próbáltam, itt viszont hiteles infókat olvashatsz róla.
Hátránya, hogy vezetni kell, hány mosásra használtad már, mert nem lehet megállapítani manuálisan a hatóanyaga kimerülését.

Környezetbarát mosás

Környezetbarát mosásKörnyezetbarát mosás

 

 

 

 

 

 

#3 Így fehéríts

A már említett nátrium-perkarbonát, hidrogén-peroxid, szódabikarbóna és citromsav a legkiválóbbak erre és a természetes napsütés!

#4 Folttisztítás

A nátrium-perkarbonát és a mosószóda külön-külön, de keverékben is nagyon jó folttisztító.
Pépesre kell keverni egy kis vízzel és bedörzsöléssel használni.
A jó öreg mosószappan ugyanezt tudja, nedves ruhát alaposan átdörzsölöd és állni hagyod a mosógép előtt.

#6 Moss ritkábban

Ez furcsán hangozhat, de nem arra kell gondolni, hogy piszkos és büdös ruhákat hordjunk, hanem arra, hogy egy farmert nem kell fél napos viselés után kimosni.
Vagy ott vannak a törölközők: ha tisztálkodás után kettőt használsz (alsó és felső testre), akkor szükségtelen lecserélni nap, mint nap.
Olyat is olvastam már, hogy az izzadt ruhát spricceljük be víz és vodka keverékével és tegyük ki a levegőre megszáradni – ez viszont, bár lehet, hogy elveszi a szagot, de távol áll tőlem, ekkor inkább mosok 🙂

+ 1 Öblítés ecettel

Öblítő helyett használhatsz ecetet és illóolajat, vagy mosóparfümöt az illatosítás kedvéért, ez a mosógépnek is jót tesz, mert megoldja a vízkő problémáját is.

Vannak még lehetőségek, pl. moshatsz mosószappan reszelék és mosószóda keverékkel, vagy saját készítésű folyékony mosószerrel, de ezek nem az “előkapom és már mosok is” kategóriába tartoznak 🙂

Melyiket próbálod ki először?

Mosótojás képek: http://bit.ly/1Np54s9

Környezetbarát mosás sajátkészítésű szappanokkal

Mosószappan készítése online kurzus kezdőknek

Folyékony mosószer készítése Mesterkurzus haladóknak 


, írta:

Cimkék:

Hozzászólások

2 hozzászólás a(z) “Környezetbarát mosás” bejegyzéshez

  1. SZABÓ TIMEA avatar
    SZABÓ TIMEA

    Én a mosótojást most próbálta
    m ki. Egy bajom van vele hogy nagyon kopog a gépben, mintha mindíg cipőt mosnék. Alig várom hogy lejárjon a mosás.

    1. Angyalom Szappan avatar

      Köszi Tímea a tapasztalat megosztását, ez lehet, hogy engem is zavarna.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .