természetes szappanok

A természetes szappanok habzása

Hosszabb ideje használsz már natúr szappant?

Akkor biztosan észrevetted, hogy a természetes szappanok habzása nem egyforma. Ennek a hátterében az összetevők, illetve azok aránya áll. Azt bizonyára sejted, hogy a kézzel készített szappan legfőbb értékét nem a habzás jelenti, de szó, ami szó, kellemes élmény egy jól habzó szappannal fürödni. Az is fontos, hogy a kicsiket könnyebb rábírni egy esti játék miatt húzott-halasztott fürdetésre, ha csábító, vonzó élmény a gyerekfigurás szappan csodahabja – hiszen ezzel a kádban folytatódhat a móka 😉 (Ó igen, ez már a rábeszélés művészete…!)

Szappanhab sokféle van: apró buborékos, “vastag”, nagy hab, krémes, apró buborékos hab, tartós hab, alig észrevehető, diszkrét hab.

természetes szappanok
Kecsketejjel és kókuszolajjal ilyen a hab

A természetes szappanok habzása és az olajok, egyebek

#1 A kókuszolajról talán tudod, hogy szűz változata remek bőrápoló anyag és sütésre-főzésre is kiválóan megfelel.
Róla azt is lehet tudni még, hogy minél magasabb arányban tartalmazza a szappan, annál jobban habzik.
Mégsem szoktuk mi, szappankészítők nyakló nélkül használni, hiszen van egy másik, bőrápolásban a habzásnál sokkal lényegesebb hatása is, mégpedig az, hogy szárít.
Erről még érdemes lesz beszélni, de most a habzást vizsgáljuk tovább.

#2 Az olívaolaj szintén sokoldalú, értékes olajunk, de ami a szappan habzását illeti, annak nem tesz jót, hiszen minél több az olívaolaj egy szappanban, annál vékonyabb a habja. Szinte láthatatlanul apró buborékokat képez, és inkább egy fehér, krémszerű réteget kapsz a tenyeredben forgatva. Léteznek 100%-os olívaolajból készített szappanok is – bár bőrápoló hatásuk utánozhatatlan -, esetükben azonban habról kár is beszélni 🙂

#3 A ricinusolaj már kevésbé ismert, pedig bőrápoló hatásai kiemelkedővé teszik ezt az olajat is. Igaz, míg előző két társát bátran használhatod a bőröd kenegetésére akár önmagában is, a ricinussal azért nem olyan könnyű. Sűrű, bőrön rendkívül ragacsos nyomot hagyó, nehezen kezelhető olajról van szó. Na de a habja szappanban…!? Kemény, tartós, nagy buborékokat képező olajfajta szappanban használva, ezért találod meg olyan szappanfajták összetevőiként, amiktől extra habzást várunk el: ilyenek a sampon- és borotvaszappanok. Az összetevői lista végén találhatóak általában, mert kis mennyiségben lehet alkalmazni, ugyanis az extra habzás mellett van egy másik extrája is: nagyon lágyítja a szappant, 5% feletti alkalmazása ritka emiatt.

#4 Van még egy olaj, mégpedig a babassuolaj, ami szintén rendkívüli habot ad a szappanoknak, de mivel igen drága olaj, ezért ritkábban alkalmazzák az előbbieknél szappanban, inkább test- és arcápoló krémekben gyakori. Akárcsak a kókuszolaj, ez az olaj is inkább vaj, hiszen szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú.

#5 A kecsketej alkalmazása is dúsítja és krémesebbé teszi a szappant. Amennyiben a szappankészítéshez használt folyadék teljes egészében kecsketej (vagy egyéb tej), az jelentősen emeli a szappanhasználat élményét.

#6 Meglepő lehet, de a természetes szappanok habzását úgy is lehet fokozni, hogy egy kevés közönséges cukrot oldunk fel a lúgoldó folyadékban. A cukor képes nagyobb bubikat is adni a szappannak, mint amilyen “rendesen” lenne neki.

 

természetes szappanok
Magas olívaolaj tartalommal ilyen a hab
természetes szappanok
Ricinusolajjal ilyen a hab

Mi a legfontosabb számodra a természetes szappanok habzásával kapcsolatban?

Az, hogy a natúr szappanokban kizárólag olyan, természetben megtalálható anyagokat használunk, amelyek nem, hogy nem károsak az egészségre, hanem kimondottan egészséges a használatuk!
Mert vessünk csak egy pillantást az utóbbi évtizedekben tömegcikké vált tisztálkodó szerekre…!
Azok mitől habzanak? Mosóaktív anyagoktól, tenzidektől.

Ezeknél bármelyik (szakszerűen elkészített) természetes szappan jobb, legyen a habja kicsi-vékony, vagy dús és nagybuborékos!

természetes szappanok
forrás: http://bit.ly/1Lv5pEB

itt:

, írta:

Cimkék:

Hozzászólások

4 hozzászólás a(z) “A természetes szappanok habzása” bejegyzéshez

  1. Kaposvári Emőke avatar
    Kaposvári Emőke

    Kedves Andi!!
    Néhány hónappal ezelőtt említetted, hogy “horror” mennyiségű cukorral is készíthetünk szappant. Ennek leírását későbbre ígérted.
    Én most átlapoztam a teljes blogodat, de nem találtam semmit ami erre utalna. Lehet, hogy nem vettem észre?
    Szappanostársi üdvözlettel
    Emőke

    1. Angyalom Szappan avatar

      Kedves Emoke! Technikai okok miatt sajna a folytatasra meg varni kell, remenyeim szerint mar csak par napot. Jegyzem a temat, elsok kozott fogok irni errol, igerem! Orulok, hogy jeleztel, koszonom! 🙂 addig is minden jot kivanok es koszi a turelmedet, bizalmadat is:) Andi

  2. Kiss Klára avatar
    Kiss Klára

    Kedves Andi,
    Kilós szappant vettem, melegítés után színeztem, és beletettem az illatot, dermedés után azonnal használható a szappan, viszont nem nagyon habzik, esetleg tudnál nekem tanácsot adni, milyen adalékkal tudnám még habzásra bírni a szappan alapanyagot.
    Köszönöm, Kára

    1. Angyalom Szappan avatar

      Kedves Klára,
      köszönöm a kérdést. Bizonyára Melt and Pour szappan alapot vásároltál. Ez a fajta szappan nem az a szappan, amiről én írtam ebben a cikkben. A melt and Pour szappan már kész alap, az alapvető tulajdonságait már nem tudod megváltoztatni. Csak színezni és illatosítani lehetséges.
      Amikor szappankészítésrő beszélünk, az alatt elsősorban a hideg és meleg eljárásokat értjük, a Melt and Pour alapok csak olvasztásra alkalmasak. Iparilag állítják elő őket, míg az előbbi kettőt otthon, kézműves technológiával készítjük. Ha igazán jó szappant szeretnél készíteni, javaslom, hogy iratkozz fel a hírlevelemre, és tanuld meg a hideg eljárást. Az újraolvasztós alapok minőségben jóval alulmaradnak a házi készítésű társaikkal szemben. Szeretettel várunk a szappanmentorosokkal a jelenleg frisssülő, újabb szappanos oldalon: Szappankészítő online workshop
      A Minitréningen a szappanfajtákkal is megismerkedhetsz: Hírlevél, minitréning
      Remélem, tudtam segíteni a tisztán látásban: Andi

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .