Hosszabb ideje használsz már natúr szappant?
Akkor biztosan észrevetted, hogy a természetes szappanok habzása nem egyforma. Ennek a hátterében az összetevők, illetve azok aránya áll. Azt bizonyára sejted, hogy a kézzel készített szappan legfőbb értékét nem a habzás jelenti, de szó, ami szó, kellemes élmény egy jól habzó szappannal fürödni. Az is fontos, hogy a kicsiket könnyebb rábírni egy esti játék miatt húzott-halasztott fürdetésre, ha csábító, vonzó élmény a gyerekfigurás szappan csodahabja – hiszen ezzel a kádban folytatódhat a móka 😉 (Ó igen, ez már a rábeszélés művészete…!)
Szappanhab sokféle van: apró buborékos, “vastag”, nagy hab, krémes, apró buborékos hab, tartós hab, alig észrevehető, diszkrét hab.
A természetes szappanok habzása és az olajok, egyebek
#1 A kókuszolajról talán tudod, hogy szűz változata remek bőrápoló anyag és sütésre-főzésre is kiválóan megfelel.
Róla azt is lehet tudni még, hogy minél magasabb arányban tartalmazza a szappan, annál jobban habzik.
Mégsem szoktuk mi, szappankészítők nyakló nélkül használni, hiszen van egy másik, bőrápolásban a habzásnál sokkal lényegesebb hatása is, mégpedig az, hogy szárít.
Erről még érdemes lesz beszélni, de most a habzást vizsgáljuk tovább.
#2 Az olívaolaj szintén sokoldalú, értékes olajunk, de ami a szappan habzását illeti, annak nem tesz jót, hiszen minél több az olívaolaj egy szappanban, annál vékonyabb a habja. Szinte láthatatlanul apró buborékokat képez, és inkább egy fehér, krémszerű réteget kapsz a tenyeredben forgatva. Léteznek 100%-os olívaolajból készített szappanok is – bár bőrápoló hatásuk utánozhatatlan -, esetükben azonban habról kár is beszélni 🙂
#3 A ricinusolaj már kevésbé ismert, pedig bőrápoló hatásai kiemelkedővé teszik ezt az olajat is. Igaz, míg előző két társát bátran használhatod a bőröd kenegetésére akár önmagában is, a ricinussal azért nem olyan könnyű. Sűrű, bőrön rendkívül ragacsos nyomot hagyó, nehezen kezelhető olajról van szó. Na de a habja szappanban…!? Kemény, tartós, nagy buborékokat képező olajfajta szappanban használva, ezért találod meg olyan szappanfajták összetevőiként, amiktől extra habzást várunk el: ilyenek a sampon- és borotvaszappanok. Az összetevői lista végén találhatóak általában, mert kis mennyiségben lehet alkalmazni, ugyanis az extra habzás mellett van egy másik extrája is: nagyon lágyítja a szappant, 5% feletti alkalmazása ritka emiatt.
#4 Van még egy olaj, mégpedig a babassuolaj, ami szintén rendkívüli habot ad a szappanoknak, de mivel igen drága olaj, ezért ritkábban alkalmazzák az előbbieknél szappanban, inkább test- és arcápoló krémekben gyakori. Akárcsak a kókuszolaj, ez az olaj is inkább vaj, hiszen szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú.
#5 A kecsketej alkalmazása is dúsítja és krémesebbé teszi a szappant. Amennyiben a szappankészítéshez használt folyadék teljes egészében kecsketej (vagy egyéb tej), az jelentősen emeli a szappanhasználat élményét.
#6 Meglepő lehet, de a természetes szappanok habzását úgy is lehet fokozni, hogy egy kevés közönséges cukrot oldunk fel a lúgoldó folyadékban. A cukor képes nagyobb bubikat is adni a szappannak, mint amilyen “rendesen” lenne neki.
Mi a legfontosabb számodra a természetes szappanok habzásával kapcsolatban?
Az, hogy a natúr szappanokban kizárólag olyan, természetben megtalálható anyagokat használunk, amelyek nem, hogy nem károsak az egészségre, hanem kimondottan egészséges a használatuk!
Mert vessünk csak egy pillantást az utóbbi évtizedekben tömegcikké vált tisztálkodó szerekre…!
Azok mitől habzanak? Mosóaktív anyagoktól, tenzidektől.
Ezeknél bármelyik (szakszerűen elkészített) természetes szappan jobb, legyen a habja kicsi-vékony, vagy dús és nagybuborékos!
Vélemény, hozzászólás?