Meleg szappanok, folyékony mosószer, sampon, krémszappan, meg amit akartok 🙂
Újabb kérdés, s ezt már korábban feltettétek.
A válasz kapcsolódik a folyékony samponos cikkhez, annak az ígért folytatása.
A kéréseket, hogy osszam meg a kis “titkot”, ennek a bejegyzésnek a végén kaptam Erikától és Lászlótól.
A meleg eljárással készített szappanok egészen mást tudnak, mint a hideg eljárással készítettek – erről most nem fogok írni.
Annál inkább a meleg eljárással, házilag készített szappanok technikájáról.
Valódi “főzéssel” igazából csak ezek készülnek, de itt sem szó szerint főzzük a szappant, hanem sokáig melegítjük, közel azonos hőmérsékleten tartjuk. Azaz: próbáljuk tartani.
Ez ugyanis csak így elolvasva tűnik könnyűnek!
Akinek hagyományos gázsütője van, vagy elektromos ugyan, de nem hőfokszabályzós, az itt “elbukik”.
Az ajánlott hő 70-80 fok, nem több. Ennél magasabb hőfokon könnyen kifut az edényből a massza – volt szappan-nincs szappan, viszont van minimum egy óra hosszas, komoly sütőgenerálozás.
Te is próbáltál már friss szappanmasszát lesikálni sütő belsejéről?
Maradandó élmény igaz?! 😉
Te ne kövesd el ezt a hibát, tanulj az én káromból!
Hogy előzd meg a melegen készített szappan kifutását a sütőben, vagy a fazékból?
Ebbe én is belefutottam kezdő szappankészítő koromban. Naná, hogy ki kellett próbálnom, meg kellett tapasztalnom! 😀
Nagyon rosszul esett, hogy megesett. Nem sokkal előtte sikáltam ki a sütőt, szép, tiszta volt – nem hiányzott sem neki, sem nekem egy újra suvickolás.
A kutya ott van elásva ebben az esetben, hogy órák hosszat kell melegen tartani, “főzni” a szappanmasszát, s létezhetetlen a sütő mellett álldogálni 3 órán keresztül.
S még ha ott állsz is, és őrzöd híven, akkor sem nyitogathatod a sütőajtót, folyton kavargatni és ellenőrizni az állapotát: fut-e, vagy sem.
Ha meg éppen fut, az megvan 2 másodperc alatt, nem tudod megakadályozni, hogy szanaszét pancsoljon, ráadásul még balesetveszélyes is, mert ahhoz épp elég forró, hogy csúnyán megégessen, megmarja a bőrt.
A szappankészítésben amúgy is tilos a kapkodás a baleset veszélye miatt. Márpedig, ha látod, hogy mindjárt kifut, akkor nagy az esélye annak, hogy szó szerint kapásból akarod megoldani a dolgot – s épp így lötttyintheted mellé, vagy magadra…
Az erre alkalmatlan sütővel való kísérletezgetés és a között a “jó” tanács között, hogy “Végy egy korszerű, jó sütőt!” van egy köztes megoldás.
Ez a megoldás egy lassúfőző edény. Rizsfőzőnek, Crock Pot-nak is hívják.
Az ára meg sem közelíti egy új sütőét, én elérhetőnek mondanám.
Különböző űrtartalmúakat lehet vásárolni.
Főzéshez sem utolsó, bár én ennek nem lettem nagy híve, de ez ízlés dolga.
Ha vásárolsz, akkor vedd számításba a nagyság kiválasztásánál, hogy mekkora mennyiségeket készítesz benne, ne végy túl nagyot, gondolj a tárolási igényére is.
Ez különben egyszerű: ha nincs elég helyed a konyhában tartani, akkor a dobozában, akár nélküle egy polcon, szekrényben tárolhatod, amikor nincs rá szükség.
Szépséghibája, hogy vidéki nagyváros legnagyobb háztartási-gép áruházaiban is ismeretlen volt (Pár éve ez volt a helyzet – azóta talán változott?). Neten kellett rendelnem, s így (a heppem!,) a postaköltség is terhelte az összeget.
Könnyen kezelhető, egyenletes hőn tartja a szappanmasszát. Számomra ennek a beszerzése jelentette a megoldást a folyékony szappanok készítéséhez – de természetesen hagyományos, szilárd szappant is készíthetünk benne, Nátrium-hidroxidost.
Egyszeri befektetést igényel, de ha nem csak kozmetikai szappant, hanem folyékony mosószert, sampont, krémszappant, stb is készítesz otthon, rendszeresen, akkor megéri beszerezni egyet.
Váljék egészségetekre ez az információ, ha eddig nem tudtatok róla! 🙂
Vélemény, hozzászólás?