Igen, van különbség ‘bio’, ‘natúr’ és ‘természetes’ között.
Hogyan igazodj ki az egészségtudatosságodra alapozó marketing-ígéretek rengetegében?
Most ebben segítek, olvass tovább!
Egyre több egészségtudatos ember van, ami nagyon jó dolog.
Sokan rájöttünk, hogy civilizációs ártalomként mennyi olyan mesterséges úton előállított anyaggal terheljük a szervezetünket, amivel nem kellene (mert ártalmas az egészségre).
Legelőször az ételeinkkel kapcsolatban indult el ez a folyamat, napjainkra már a tisztálkodás és bőrápolás terén is sokat fejlődtünk tudatosságban.
Az információk terjedésében az internetnek óriási jelentősége van.
Már nem lehet bármit eladni nekünk, fogyasztóknak – s ez jól is van így.
Vannak azonban ennek a fogyasztói öntudatra ébredésnek árnyoldalai is, olyan kérdések, amik a dolgok megismerésének a mélységével függ össze.
Nem minden ‘bio’, amiről azt állítják!
A környezetre kímélő módon, szigorú, jogszabályban rögzített körülmények között előállított élelmiszerek kaphatnak ‘bio‘ minősítést, bővebben erről a www.tudatosvasarlo.hu-n olvashatunk.
Ennek a lényege, hogy pl. a minősített biokozmetikumok összetevőinek minimum 95%-a ökológiai termelésből kell, hogy származzon, és csak a fennmaradó rész lehet hagyományos alkotóelem.
Sok gyártó cég és kereskedelmi vállalkozás, bolt megtévesztő módon használ különféle védjegyeket csomagolásain, építve a fogyasztók felületes ismereteire.
Ezt figyeld, ha magyar bioterméket szeretnél venni!
Ha magyar öko-terméket szeretnél vásárolni, akkor a legkönnyebb a dolgod, mert csak 2 cégnek van jogosultsága Magyarországon ilyen tanúsítvány kiadására, ez könnyen megjegyezhető és ellenőrizhető.
A két cég és védjegyeik:
- Hungária Öko Garnacia Kft., – kódszáma: HU-ÖKO-02
- Biokontroll Hungária Ellenőrző és Tanúsító Nonprofit Kft., kódszáma: HU-ÖKO-01
Külföldi termékek esetében…
…már nehezebb a helyzetünk, mert minden országnak megvannak a maga tanúsítvány kiadására jogosult cégei, szervezetei.
Részletes tájékozódást nyújt ezekről szintén a www.tudatosvasarlo.hu weboldal.
A ‘natúr’, ill. ‘természetes’ jelzők alatt a köznyelvben általában a növényi összetevőkből készített élelmiszereket, kozmetikumokat, stb. értünk.
Ami fontos
Ne keverjük össze a “bio” és a “natúr” kifejezések mögött rejlő termékminőséget, és nézzünk kicsit a csomagolásokon és polcokon használt logo-k mögé!
Vélemény, hozzászólás?